Aktualności,  Galeria Hall,  Galerie

Karkonosze 2019

Galeria Hall Osiedlowego Domu Kultury zaprasza serdecznie do zwiedzania wystawy.

„Karkonosze 2019”  to już 16 poplenerowa wystawa fotografii z pleneru fotograficznego zorganizowanego w Karkonoszach, którego organizatorem od początku jest Pan Tadeusz Biłozor – Artysta Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej. Na plener do Karpacza przyjechali fotograficy z różnych stron Polski. Plener miał miejsce w urokliwej najstarszej dzielnicy Karpacza „Karpaczówka”, gdzie co roku od kilku lat plenerowiczów gości Pan Tadeusz Olszewski.

W plenerze „Karkonosze 2019” wzięli udział:

Marek  Ambrozik  – Radomsko

Tadeusz  Biłozor – Jelenia Góra

Józef  Hanusiak – Jelenia Góra

Krzysztof  Kuzko – Lublin

Dariusz  Łaski  – Piotrków Trybunalski

Wojciech  Milewski  – Gdańsk

Tadeusz  Olszewski – Karpacz

Barbara  Polakowska – Radom

Włodzimierz  Tyczyński  – Radomsko

Ela  Waszczuk – Kołobrzeg

Monika  Wesołowska – Warszawa

Wojtek  Wesołowski – Warszawa

Ewa  Wieliczko – Olsztyn

Mieczysław  Wieliczko – Olsztyn

Kasper  Wieliczko – Olsztyn

Jerzy Zając – Podgórzyn

                                                                                        Dorota Leszczyłowska – Galeria Hall Osiedlowy Dom Kultury

                                                       

Plenery……plenery

     Wśród plenerów można wyróżnić kilka ich rodzajów a mianowicie: malarskie, rzeźbiarskie, czy też fotograficzne. Każde z nich mają za zadanie szlifowanie lub sprawdzanie formy. Organizują je szkoły i uczelnie o profilu artystycznym oraz różne stowarzyszenia m.in. fotograficzne a także zaprzyjaźnione grupy, które w takich spotkaniach pogłębiają swoje umiejętności, wymieniają się doświadczeniem jak chociażby poprzez pokazy swoich prac w postaci wydruków lub w pokazie multimedialnym, nierzadko przy tym dyskutując czy spierając się. To ostanie jest swoistą wartością dodaną wynikającą z takich plenerów.

     Co też ważne, takie formy fotografowania dają możliwość zgromadzenia materiału powiększając tym samym swoje fototeki ich uczestnikom ale chyba najważniejsze to organizowane potem wspólne wystawy, które mogą być następnie eksponowane w różnych miejscach.

     Aktualny plener, który był organizowany na Ziemi Jeleniogórskiej, przebogatej przyrodniczo, historycznie, krajobrazowo itp. dawał asumpt do nieskrępowanego żadnymi ograniczeniami oddania się fotograficznej pasji. Tym bardziej że tematów do jej urealniania nie brakuje w naszym regionie, dodatkowo rozszerza się to o pobliskie Czechy, gdzie też występuje mnóstwo tematów do wykorzystania.

     Najlepszym dowodem na to, że plenery takie w naszym regionie zdają egzamin jest często pojawianie się uczestników na nich nie po raz pierwszy i to z różnych stron kraju. Tym razem do tego grona można zaliczyć uczestników z Radomska, Gdańska. Piotrkowa Trybunalskiego, Kołobrzegu, Olsztyna a także tych co po raz pierwszy na tym plenerze się pojawili tj. z Warszawy, Radomia czy Lublina.

     Z Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego też byli uczestnicy, z tym, że dwóch w specjalnej roli: Tadeusz Biłozor – jako organizator pleneru i Tadeusz Olszewski – jako gospodarz pleneru (w swojej „Karpaczówce”)

   Plener wypadł na „5 z plusem” co można było wywnioskować z żalu, że tak szybko się skończył, że trzeba było się już rozstawać. Na całe szczęście perspektywa pokazania swoich zdjęć na wystawie napawała radością. Można mieć nadzieję, że wystawa to nie tylko formalny wynik pleneru ale także okazja dla oglądających ją do sympatycznych wrażeń i miło spędzonego czasu, szczególnie na jej wernisażu.                                                                                                                                                                                                        

Jan Foremny

Skip to content