IMAGO

Polska, Czechy, 2023, 113 min.
pokaz przedpremierowy

Data projekcji: PIĄTEK 08.03.2024 r., godz. 16:45

Postpunkowy dramat psychologiczny o młodej kobiecie łaknącej lepszego życia pośród szarości PRL-u, opowieść o więzi matki i córki, głodzie wolności, seksie i medytacji. Jej tłem jest buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat 80. Mocne i głośne kino o różnych odcieniach transformacji oraz portret kobiety, jakiego w polskim kinie jeszcze nie było.

Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2023 film otrzymał Srebrne Lwy, nagrodę za Najlepszą muzyka (Andrzej Smolik), nagrodę za najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca otrzymała Lena Góra.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie. Naszym gościem będzie LENA GÓRA

LENA GÓRA -Sopocianka, Polka, Amerykanka, aktorka, scenarzystka, twórczyni filmów. Wychowała się w środowisku artystycznym. Jej ojciec Sławomir Góra jest malarzem, matka Ela „Malwina” Góra była wokalistką post-punkowych kapel m.in. „Pancerne Rowery’ i `’Apteka”, współtworząc trójmiejską scenę alternatywną lat osiemdziesiątych. Kiedy miała 16 lat wyjechała na stałe do Stanów. Polskiej widowni znana z serialowej superprodukcji Canal + „Król” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego oraz z głównej roli w produkcji NETFLIX „Noc w przedszkolu” Rafała Skalskiego. Współautorka scenariusza oraz odtwórczyni głównej roli u boku nominowanego do Oscara Johna Hawkes’a, w szeroko nagrodzonym filmie „Roving Woman”, w reżyserii Michała Chmielewskiego. Producentem wykonawczym filmu był Wim Wenders, a jego światowa premiera odbyła się na festiwalu Tribeca w Nowym Jorku. Lena wystąpiła też w nowym horrorze Bernarda Rose, twórcy kultowego „Candymana” u boku m.in. Danny Hustona. W 2023 podczas festiwalu Karlovy Vary premierę miał film „Imago”, w którym Lena zagrała główną rolę i za którego scenariusz została nagrodzona podczas festiwalu w Cannes w 2019 roku. Imago otrzymało nagrodę Międzynarodowych Krytyków FIPRESCI za najlepszy film, a krytycy określili postać wykreowaną przez Lenę jako jedną z najważniejszych postaci kina Arthousowego od lat ( Cineuropa). Lena jest laureatką Złotego Anioła Bella Women dla najlepszej Europejskiej aktorki 2023. Lenę reprezentuje agencja LBI Entertainment w USA.

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG V-A Czechy - Polska Fundusz małych projektów Nisa - Nysa - 2021 – 2027
Skip to content