Zespół Folklorystyczny „Jeleniogórzanie”

 

Ludowy Zespół „ Jeleniogórzanie” (obecna nazwa) został założony w 1983 roku w Spółdzielni Inwalidów Karkonosze, pod nazwą Ludowy Zespół „Karkonosze”. Występował na terenie całego Dolnego Śląska zdobywając wiele dyplomów ,nagród i pucharów, biorąc udział w Przeglądach Amatorskiej Twórczości Artystycznej Spółdzielni Inwalidów  Dolnego Śląska. W 1987 r. zespół SI „Karkonosze” (dawna nazwa) zdobywając wiele medalowych miejsc między innymi Puchar Prezydenta Miasta Ząbkowic Śląskich, wystąpił w Finale II Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskich Zespołów Artystycznych Spółdzielczości Inwalidzkiej w Olsztynie.

Od 1990 r. Zespół zmienił nazwę na Ludowy Zespół „Jeleniogórzanie” i zaczął działać przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu w Jeleniej Górze. Występując na terenie  Jeleniej Góry i okolic w wielu miastach  Dolnego Śląska, dla wycieczek z Krajów Europejskich i USA. Wspiera swoimi występami i koncertami działalność charytatywną np.: Orkiestra Świątecznej Pomocy, Budowa Kościoła i Święto Matki przy ul. PCK w Cieplicach, imprezy charytatywne na rzecz dzieci chorych Domach Pomocy Społecznej , itp..

W 2007r. Ludowy Zespół „Jeleniogórzanie” wziął udział w konkursie „Ludowa Lista Przebojów Polskiego Radia Wrocław wygrywając edycję letnią, zajmując pierwsze miejsce i nagrał profesjonalną płytę w studiu Polskiego Radia Wrocław. Wystąpił na wielu przeglądach i festiwalach spotkaniach krajowych i Międzynarodowych. Otrzymując wiele cennych nagród i dyplomów. Zorganizował wraz z KSON i ODK  I Przegląd Zespołów Wokalnych i Ludowych na Zabobrzu.

W 2008r Zespół obchodził 25 rocznicę powstania został uhonorowany listami gratulacyjnymi od Prezydenta Miasta Jeleniej Góry , Rady Miasta i Posła na Sejm RP. Koncertował na Międzynarodowych Festiwalach w Strzegomiu i Głuszycy.

W 2010 r. wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Tradycji w Czechach i w Polsce zorganizowanym przez Eurocentrum w Jabloncu Nad Nysą i Miejski Dom Kultury w Jeleniej Górze – Sobieszów „Muflon”.

W 2011 r. Zespół wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu w Bogatyni zajmując 3 miejsce. W Przeglądzie Zespołów Ludowych w Mysłakowicach zdobył nagrodę główną i nagrodę specjalną.

12 Stycznia 2012 roku Zespół otrzymał Tytuł „Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry.

Na zaproszenie Radia Wrocław wystąpił w koncercie Laureatów Ludowej Listy Przebojów Radia Wrocław, wraz z dziećmi  ze Szkoły Podstawowej nr 2 Zespół Tańca Ludowego

Na Międzynarodowy m Festiwalu pt. Tradycje i Obyczaje na Polsko-Czeskim pograniczu , Zespół Wystawił spektakl o tradycjach i obyczajach świąt Wielkanocnych. Bierze udział w koncertach Charytatywnych i w przeglądach Zespołów Ludowych np.: w Ziębicach, Mirsku, Żelaźnie, Mysłakowicach. Został zakwalifikowany przez Urząd Marszałkowski do Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej.

W 2013 r. zespół zarejestrował  Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Jeleniogórzanie” .

8 Czerwca 2013 r. Zespół Ludowy „Jeleniogórzanie” obchodził jubileusz 30 rocznicy działalności zespołu.

W 2014 r. Ludowy Zespół „Jeleniogórzanie” poszerzył swoją działalność o zespół dziecięcy i naukę tańca ludowego dla dzieci i mlodzieży.

 

Skip to content