WARSZTATY KOMIKSU

Podczas warsztatów uczestnicy dowiadują się z jakich elementów składa się komiks, uczą się je rozpoznawać i posługiwać nimi w celu stworzenia swoich własnych oryginalnych plansz komiksowych. Plansze, które będą efektem warsztatów zostaną zebrane w tzw. „zinie”, czyli niskonakładowym pisemku powielonym po warsztatach na kserokopiarce albo drukarce.

Podstawowe części składowe komiksu to obraz i słowo. Przy użyciu wybranych technik plastycznych uczestnicy przygotują plansze, na których znajdą się sekwencje kadrów. Omówimy i przećwiczymy zagadnienia takie jak: kompozycja planszy, części składowe kadru (dymek, onomatopeja, motion lines etc.), pisanie obrazem. Uczestnicy zaplanują krótką fabułę w wybranej przez siebie konwencji z charakterystycznym bohaterem, którą zrealizują w wybranym przez siebie stylu.

Proponowane techniki plastyczne: rysunek (ołówkiem, flamastrem, żelopisem, kredkami etc.), kolaż (wycinanie z gazet, szablonów albo kserokopii komiksów), farby wodne (akwarela, tempera albo akryl), mieszane.

Prowadzący: Piotr Machłajewski – zajmuje się promocją komiksu polskiego w kraju i za granicą. Organizuje i prowadzi warsztaty oraz wykłady z komiksu dla różnych grup wiekowych. Kurator kilkudziesięciu wystaw komiksu zrealizowanych w galeriach polskich i zagranicznych, m.in. w Paryżu, Tokio, Moskwie, Brukseli, Neapolu i Angoulême. Publikuje teksty o komiksie i sztuce współczesnej. Współautor Histoire de la bande dessinée polonaise, pierwszej książki poświęconej historii komiksu polskiego w języku francuskim (wyd. Editions PLG 2019). Stypendysta MKiDN. Rysownik i scenarzysta komiksów.

 

Zajęcia: (wtorki) 16 kwietnia, 14 maja, 21 maja, 11 czerwca i 18 czerwca

Opłata za komplet zajęć: 125 zł

Opłata za pojedyncze zajęcia 30 zł

Skip to content