Aktualności

WIECZÓR Z PRZEMYSŁAWEM TRUŚCIŃSKIM

Środa, 27.03.2024, godz. 18:00

WIECZÓR Z PRZEMYSŁAWEM TRUŚCIŃSKIM

– KOMIKSOWYM TWÓRCĄ WIEDŹMINA

prowadzenie spotkania: Piotr Machłajewski

WSTĘP: obowiązują bezpłatne wejściówki

 

wejściówki do odbioru w sekretariacie ODK ul. K. Trzcińskiego 12 do dnia 23.03.2024. Od dn. 25.03.2024 w sekretariacie ODK w Zameczku, Al. Jana Pawła II 18 (w godz. 8:00 – 16:00)

Przemysław Truściński – jeden z najwybitniejszych polskich rysowników, twórca komiksów, ilustrator oraz malarz. Twórca projektów graficznych do gier komputerowych, m.in. postaci Geralta do pierwszej części gry Wiedźmin wyprodukowanej przez CD Projekt Red.

Truściński eksplodował w polskim środowisku twórców oraz czytelników komiksów na początku lat 90. Jego działalność artystyczna była przełomem, ponieważ wprowadził do komiksu eksperyment. Oprócz technik tradycyjnych (rysunek piórkiem, kolor nakładany farbami wodnymi), które opanował do perfekcji, stosował kolaż, tworzył komiksy z elementów gotowych (tkaniny, metal, gwoździe), wykonywał fotokomiksy, w których niejednokrotnie sam występował, tworzył komiksy w formie projekcji wideo… Na początku kariery Truściński zafascynowany był szeroko pojętą fantastyką. Jego fabuły zdominowane były przez groteskę, satyrę i czarny humor. Pod koniec lat 90. nastąpił w jego twórczości zwrot od fantastyki w stronę mistyki. Aktualnie Trust tworzy przede wszystkim komiksy historyczne oraz społeczno – obyczajowe.

Truściński ma na swoim koncie ogromną ilość prac, które składają się na zróżnicowany i bogaty dorobek. Kilkadziesiąt komiksów krótkometrażowych, trzy cykle rysowanych wywiadów, albumy, kilka antologii. Tysiące ilustracji wykonanych do tekstów prozatorskich oraz do artykułów prasowych. Ogromna liczbę storyboardów (kilkanaście tysięcy rysunków) i projektów reklamowych. Rysunki do scenografii dla telewizji i teatru oraz projekty graficzne dla gier komputerowych (m.in. The Witcher).

Truściński jest popularyzatorem komiksu i animatorem kultury. Na początku lat 90. jako aktywny członek grupy „Contur” należał do organizatorów Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu w Łodzi, imprezy, która przekształciła się w największy w Europie Środkowo-Wschodniej Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Był redaktorem graficznym w magazynie „Talizman”, współpracował z Muzeum Powstania Warszawskiego. Trust bierze udział w akcjach społecznych i edukacyjnych. Wykłada w Pracowni Rysunku Narracyjnego na krakowskiej ASP i na Uniwersytecie Zielonogórskim. Prowadzi warsztaty z komiksu na terenie całej Polski. Jest postacią medialną, ekspertem od komiksu i kultury popularnej.

Truściński brał udział w kilkuset wystawach zbiorowych komiksu oraz ilustracji w kilkunastu krajach, m.in. w Belgii, Holandii, Izraelu, Japonii, Francji, Niemczech, Polsce, Rosji, Włoszech. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, które prezentowane były w kilku krajach w Europie. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Grand Prix OKTK w 1993 r. W 2010 roku został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2013 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.

 

Piotr Machłajewski

 

 

Skip to content