Warsztaty z malarstwa. Prowadzenie: Seweryn Swacha. Współpraca: Piotr Machłajewski.
5 października (piątek), godz. 10.00
Osiedlowy Dom Kultury, ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12, Jelenia Góra
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy w ODK albo pod numerem telefonu (75)7531831
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z najpopularniejszymi nurtami w malarstwie współczesnym. Skupimy się na analizie technik i strategii artystycznych, nie formy plastycznej. Podczas warsztatu nie będziemy uczyli się malowania martwej natury albo pejzażu, ale rozpoznawania i twórczego rozwinięcia oryginalnych zasad i trików, którymi posługują się malarze współcześni. Każdy z uczestników wykona obraz. Po warsztatach w BWA odbędzie się wystawa tych prac.
Seweryn Swacha (ur. 1979) absolwent jeleniogórskiego Liceum Plastycznego oraz malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom w pracowni prof. Ryszarda Woźniaka).
Swacha używa rozmaitych technik i strategii malarskich. Podstawą jego działalności jest kolaż – zapożyczenie i cytat obecne na płótnach pod postacią fotografii, wycinków prasowych, czasem elementów całkowicie zewnętrznych, przytwierdzonych do obrazu na przykład za pomocą sznurka. Swacha zdobywa i gromadzi na płótnie informacje zewsząd, jego malarstwo opiera się na kojarzeniu elementów znaczeniowo odległych, Swacha pokazuje jak pozorna jest ich osobność. Jego twórczość jest niejednorodna i rozedrgana, jako malarz sprawia wrażenie jakby chciał wszystko sprawdzić, wszystkiego doświadczyć, każdej techniki, każdego sposobu myślenia o obrazie, przekonać się na własnej skórze, na swoim własnym płótnie, że to zadziała. A jeśli nie zadziała, utrwalić porażkę/usterkę. (P. Machłajewski, fragment tekstu z katalogu wystawy Zielona z Jelenią mylą mi się)
Artysta ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych oraz kilkudziesiąt zbiorowych w kraju i za granicą (Szkocja, Holandia, Słowacja). Pokazywał swoje prace m.in. w galeriach BWA w Jeleniej Górze, Zielonej Górze i Wrocławiu, w poznańskich galeriach Arsenał, Pies, Nowa i ON, słupskiej Galerii Bałtyckiej, łódzkiej Galerii Bałuckiej oraz w warszawskiej Galerii Studio. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
Warsztaty w ramach projektu „Przystań dla sztuki” realizowanego przez Przystań Twórczą Cieplickie Centrum Kultury we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych i Osiedlowym Domem Kultury.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kutury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra.
Patronat medialny: Jelonka, Format.