Bez kategorii

„Podróżując po linii…” – Patryk Lewkowicz – wernisaż wystawy malarstwa

 

26.04.2019, godz. 17:00, Galeria Promocje ODK

 

Piotr Patry Lewkowicz – Urodzony w 1959 r. w Nowej Soli. Artysta Malarz. W latach 1980 – 1983 zatrudniony był na stanowisku miejskiego plastyka w Nowosolskim Domu Kultury, w latach 1983 – 1988 pracował jako instruktor plastyki w Domu Kultury w Karpaczu. W 1986 założył, a do 1992 był liderem grupy malarzy „eR” przy JTSK w Jeleniej Górze. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Niemczech, Francji, Czechach. Wykorzystuje fotografię do kompozycji, która jest podporządkowana malarstwu. Wiele prac znajduje się w kolekcjach i zbiorach prywatnych i niektórych muzeach w kraju i za granicą. Twórca wielu happeningów, performance oraz działań parateatralnych. Związany twórczo od wielu lat z Paryżem, gdzie powstała koncepcja Linii Nieskończoności. Publikacje: „OSTRAGEHEGEZ” – Literatura i Sztuka, okładki i ilustracje do wydawnictw poezji m.in. CZESŁAW MIŁOSZ, WISŁAWA SZYMBORSKA, ZBIGNIEW HERBERT, PETER GEHRICH, WOJCIECH IZAAK STRUGAŁA, TADEUSZ RÓŻEWICZ.

 

„Powołany do życia, wprawiony w ruch, jestem cząstką elementarną tego Wszechświata, Wszechświata, który jest we mnie i ja jestem w nim.”

Piotr Patryk Lewkowicz

 

„Lina, znak czasu – który jest teraz, tu, w tym miejscu, w danym momencie, świadcząc o istnieniu, które choć tak małe wobec ogromu Wszechświata, jest i temu nie da się zaprzeczyć. Linia zamknięta, jak koło w swoim obiegu, tworząca daną kompozycję, nieskończenie wolna i przecinająca wszelkie przestrzenie, obieg zamknięty, skończony i nieskończony. I tylko Stwórca posiada absolutną świadomość punktu początku i zarazem końca. Tak więc w myśl tego, obrany punkt jest początkiem, od którego zaczyna się proces twórczy-stwarzania dzieła, którego podstawą jest linia, poruszająca się kształtując obraz (obrazy) i w końcu trafia do punktu wyjścia, czyli zakończenia (końca). A zatem Linia ta jest absolutnie zamknięta i jednocześnie nieskończonością w swym obiegu. A cała materia malarska, przynależąc do tego obiegu, naznaczona mocą farb i pędzli, daje ukojenie, składając hołd całemu Stworzeniu Boskiemu.”

Piotr Patryk Lewkowicz –Linia nieskończoności