„ŁAWECZKA” – Premiera w Teatrze MASKA

 

 

 

 

 

 

 

Premiera 04.03.2019, godz. 19:00, Teatr im. C.K.Norwida, scena Kina Grand

O czym jest nasz spektakl?

O Was i o Nas, o Kobietach i Mężczyznach… O tym co nas zazwyczaj dzieli, ale też o tym co czasami łączy… Tak, łączy.

Ona i On to różne kosmosy, ale w tej samej czasoprzestrzeni. Niemożliwe? A jednak… w Teatrze wszystko jest możliwe, bo Teatr to Sztuka wyobraźni, konwencji, porozumienia z widzem, rozmowy, ale takiej gdzie tekst jest jedynie pretekstem, gdzie ważniejsza jest energia przekazu, aniżeli znaczenia słowa… Wymiana energii!

W naszym spektaklu jest śmiesznie i strasznie. Nie ma w nim nudy, wymądrzania się. Jest akcja, pasja, ruch, dynamika, nawał punktów zwrotnych i radość życia… prowadzona w rytmie tanga, bowiem tango jest kanwą naszej opowieści o Kobiecie i Mężczyźnie, o walczących i przenikających się światach, o nas jakimi jesteśmy, bywamy dla siebie: okrutni i przyjacielscy, wrodzy i opiekuńczy, cyniczni i rozczulający… Często groteskowi… czyż nie?  

Aleksandr Isaakowicz Gelman – urodzony 25 października 1933 w Dondiuszanach (Mołdawia), rosyjski dramaturg i scenarzysta filmowy. Autor twierdził, że interesują go przede wszystkim konflikty na styku „ekonomiki i moralności, ekonomiki i sumienia”.

Prapremiera światowa „Ławeczki” odbyła się w Moskwie, w MCHAT-cie w 1984 roku, w reżyserii dyrektora teatru Olega Jefremowa.

Zagubieni bohaterowi Ona i On grani byli przez wybitnych radzieckich aktorów: Tatianę Doroninę i Olega Tabakowa

Prapremiera polska odbyła się w 1986 roku, na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie, w reżyserii Macieja Wojtyszki, z wybitnymi kreacjami Joanny Żółkowskiej oraz Janusza Gajosa.

Polskiego przekładu dokonał Jerzy Koenig.

Tekst „Ławeczki” był bardzo popularny w Polsce, a zrealizowano go około 30 razy, w tym w ramach Teatru Telewizji przez Macieja Wojtyszkę z tą samą obsadą aktorską oraz jako film fabularny w reżyserii Macieja Żaka z Jolantą Fraszyńską i Arturem Żmijewskim.

 

Za inscenizację „Ławeczki” brali się wybitni artyści:

Izabella Cywińska, Zbigniew Zapasiewicz, Maciej Wojtyszko, Robert Czechowski, Ingmar Villqist, Stanisław Brejdygant czy Janusz Kijowski.

Wystąpią:

ONA – Honorata Magdeczko-Capote

ON – Krzysztof Rogacewicz

Reżyseria i scenariusz – Krzysztof Pulkowski

Muzyka – Maksymilian Rogacewicz

Kostiumy – Bogumiła Twardowska – Rogacewicz

Choreografia – Israel Plasencia

Produkcja –  Teatr Maska, ODK Jelenia Góra

 

Bilety dostępne w kasie Teatru im. C.K. Norwida oraz w ODK.

INFORMUJEMY, ŻE W ZWIĄZKU Z PRZEBUDOWĄ I MODERNIZACJĄ BUDYNKU TEATRU KASA ZNAJDUJE SIĘ PRZY UL. KRÓTKIEJ 3 (DAWNE KINO GRAND) 

ZAPRASZAMY W DNIACH:

wtorek – czwartek w godzinach 12:00-15:00

piątek w godzinach 9:00-19:00

dodatkowo w każdy pierwszy czwartek miesiąca w godzinach: 9:00 – 19:00

oraz na godzinę przed spektaklem.

Rezerwacje telefoniczne od 12.02.2019

Sprzedaż biletów od 18.02.2019

Cena: 40 zł